The Russian & Abyssinian Cat Club of Scotland
Member of the Governing Council of the Cat Fancy


   

 

05.01.13 - Our first Championship show

There were 31 Russians, four Nebelungs and 20 Abyssinians in the show hall - thanks to all our fantastic exhibitors who made it such a lovely day!

In addition to all our best of variety winners who are listed below, special congratulations are due to three new title holders. These lucky cats benefitted from being entered in two shows in one day, and won their certificate in both the RACCS show and the Shorthaired Cat Society:

- Ch&GrPr Larksong Ghost Dancer (16a);
- GrCh Lyov Yarilo Larksong Dunoe (16a);
- Ch Warwick Serennol Starlight (16a);

And those cats who won first prize in all of their classes at the RACCS show, achieving a 'Red card day':

- Dushenka Hubert (16a);
- Saladin Lucat Me (23);
- Linczozo Cat's Pyjamas (23);
- UK&OBIGrPr Dushenka Zerachiel (16a);
- GrPr Kremlinkatz Koschka Kirill (16a);
- IGrCh & GrPr Wavetail Domino (23).

We also had special rosettes for our youngest exhibit, Linczozo Cat's Pyjamas (23), and the oldest, IGrCh & GrPr Wavetail Domino (23). Well done to both of these lovely Usual Abys who happened to be penned next to each other!

If you are signed up to facebook, have a look at our FB Club page for more photographs from the show, direct link to the photo album here.

GrCh Shoelina Chesnokov - Russian Blue Nimbati’s Ezar - Nebelung
 
OVERALL BEST IN SHOW - BEST OF THE BEST
Mr J Hansson
Linczozo Cat's Pyjamas (23) F
15 points
   
OVERALL BEST ABYSSINIAN
Linczozo Cat's Pyjamas (23) F
14 points
   
BEST ABYSSINIAN ADULT
GrCh Silversmoke Benny Goodman (23a) M
12 points
BEST ABYSSINIAN ADULT MALE
GrCh Silversmoke Benny Goodman (23a) M
11 points
BEST ABYSSINIAN ADULT FEMALE
Ch Pontaby Paperina (23) F
11 points
   
BEST ABYSSINIAN KITTEN
Linczozo Cat's Pyjamas (23) F
12 points
BEST ABYSSINIAN KITTEN MALE
Saladin Lucat Me (23) M
11 points
BEST ABYSSINIAN KITTEN FEMALE
Linczozo Cat's Pyjamas (23) F
11 points
   
BEST ABYSSINIAN NEUTER
IGrCh&GrPr Wavetail Domino (23) MN
12 points
BEST ABYSSINIAN NEUTER MALE
IGrCh&GrPr Wavetail Domino (23) MN
11 points
   
OVERALL BEST RUSSIAN
GrCh Shoelina Chesnokov (16a) M
14 points
   
BEST RUSSIAN ADULT
GrCh Shoelina Chesnokov (16a) M
12 points
BEST RUSSIAN ADULT MALE
GrCh Shoelina Chesnokov (16a) M
11 points
BEST RUSSIAN ADULT FEMALE
GrCh Troika Nijinska (16a) F
11 points
   
BEST RUSSIAN KITTEN
Koreshka Tasiya Koreleva (16a) F
12 points
BEST RUSSIAN KITTEN MALE
Dushenka Hubert (16a) M
11 points
BEST RUSSIAN KITTEN FEMALE
Koreshka Tasiya Koreleva (16a) F
11 points
   
BEST RUSSIAN NEUTER
GrPr Kremlinkatz Koschka Kirill (16a) MN
12 points
BEST RUSSIAN NEUTER MALE
GrPr Kremlinkatz Koschka Kirill (16a) MN
11 points
BEST RUSSIAN NEUTER FEMALE
UK&IGrPr Dushenka Xariabella (16a) FN
11 points
   
BEST NEBELUNG
Nimbati’s Ezar (69) M
14 points
 
   
RACCS IMPERIAL GRAND CHAMPION (OLYMPIAN CLASS)
Mrs Buckeridge
MALE OGCC IGrCh Catwo Serennol-Mikhail (16a)
10 points
V Anderson-Drew
FEMALE OGCC IGrCh Troika Eliana Pushkina (16a)
10 points
   
RACCS GRAND CHAMPION (IMPERIAL CLASS)
M Chapman-Beer
MALE IGCC GrCh Dushenka Czar Koreshki (16a)
10 points
Res IGCC GrCh Shoelina Chesnokov (16a) 9 points
Mrs Buckeridge
FEMALE IGCC GrCh Troika La Bayadere (16a)
10 points
Res IGCC GrCh Troika Nijinska (16a) 9 points
       
RUSSIAN BLUE CHAMPION (GRAND CLASS)
Miss C White
MALE GCC Ch Lyov Yarilo Larksong Dunoe (16a)
10 points
  Res GCC Ch Shoelina Cossack Patrol (16a) 9 points
Mrs Buckeridge
FEMALE GCC Ch Kremlinkatz Kara Karizma (16a)
10 points
       
ABYSSINIAN CHAMPION (GRAND CLASS)
Mrs R Hopkins
MALE GCC Ch Brunnbacken’s Leon (23)
10 points
Mrs M Rodger
FEMALE GCC Ch Pontaby Paperina (23)
10 points
       
       
RUSSIAN BLUE ADULT
V Anderson-Drew
MALE 1 CC Furbell Tattycat (16a)
10 points
  2 Kremlinkatz Kazan Khan (16a) 5 points
  BoB GrCh Shoelina Chesnokov (16a) 10 points
FEMALE 1 CC Warwick Serennol Starlight (16a)
10 points
     
RUSSIAN WHITE/ BLACK ADULT (INTERMEDIATE)
Mr S Parkin
FEMALE 1 IC BoB Sithee Sparklingicemaiden (16a 14c)
20 points
       
USUAL ABYSSINIAN ADULT
Mrs G Denny
MALE 1 CC Glendavan Camelot (23)
10 points
BoB Ch Brunnbacken’s Leon (23)
10 points
       
SORREL ABYSSINIAN ADULT
Mrs Buckeridge
FEMALE 1 CC BoB Pontaby Leonessa (23a)
20 points
     
BLUE ABYSSINIAN ADULT
Mrs R Hopkins
MALE BoB GrCh Nishalka Khepri (23c)
10 points
     
NEBELUNG ADULT (ASSESSMENT)
Miss C White
MALE 1 Merit BoB Nimbati’s Ezar (69)
20 points
     
     
RUSSIAN BLUE KITTEN (14 weeks to 6 months of age)
Miss C White
MALE 1 Dushenka Hubert (16a)
6 points
  2 Koreshka Aleksandr Dushkin (16a) 5 points
  3 Edison Bradley Wiggins (16a) 4 points
FEMALE 1 BoB Koreshka Tasiya Koreleva (16a)
16 points
  2 Dushenka Hanabella (16a) 5 points
  3 Serennol Sonya (16a) 4 points
       
RUSSIAN BLUE KITTEN (over 6 months of age)
Miss C White
MALE 1 Larksong Prince Ruslan (16a)
6 points
FEMALE 1 Troika Serafima (16a)
6 points
  2 Kremlinkatz Bayuski Bayu (16a) 5 points
       
USUAL ABYSSINIAN KITTEN
Mr S Parkin
MALE 1 Saladin Lucat Me (23)
6 points
2 Saladin RU Serius (23) 5 points
FEMALE 1 BoB Linczozo Cat's Pyjamas (23)
16 points
2 Coppice Siena (23) 5 points
     
BLUE ABYSSINIAN KITTEN
Mrs D Stone
FEMALE 1 Surfin Kalah (23c)
6 points
     
AC SILVER ABYSSINIAN KITTEN (EXC SEX-LINKED)
Mrs D Stone
FEMALE 2 Surfin Moonlight (23s)
5 points
       
   
RACCS IMPERIAL GRAND PREMIER (OLYMPIAN CLASS)
V Anderson-Drew
MALE OGPC UK&OBIGrPr Dushenka Zerachiel (16a)
10 points
Mrs M Codd
FEMALE OGPC UK&IGrPr Dushenka Xariabella (16a)
10 points
   
RACCS GRAND PREMIER (IMPERIAL CLASS)
Mr G Godfrey
MALE IGPC GrPr Kremlinkatz Koschka Kirill (16a)
10 points
Res IGPC GrPr Melkelter Luka Nikolai (16a) 9 points
       
RUSSIAN BLUE PREMIER (GRAND CLASS)
Miss C White
FEMALE GPC Ch&Pr Larksong Ghost Dancer (16a)
10 points
     
   
RUSSIAN BLUE NEUTER
Mrs Buckeridge
MALE BoB GrPr Kremlinkatz Koschka Kirill (16a) 10 points
FEMALE 1 Dushenka Fenella (16a)
6 points
       
USUAL ABYSSINIAN NEUTER
Mrs R Hopkins
MALE BoB IGrCh&GrPr Wavetail Domino (23)
10 points
       
NEBELUNG NEUTER (ASSESSMENT)
Mr J Hansson
MALE 1 Merit BoB Brumeux Oscian (69)
20 points
2 Merit Brumeux Brindie (69)
5 points
       
       
SPECIAL RACCS 'FUN' CLASSES  
       
RUSSIAN OR NEBELUNG WITH THE GREENEST EYES
Mrs Buckeridge
GrPr Kremlinkatz Koschka Kirill (16a)
       
RUSSIAN OR NEBELUNG WITH THE BEST COAT TEXTURE
Mr J Hansson
GrCh Troika La Bayadere (16a)
       
'BRACE' CLASS - TWO EXHIBITS FROM THE SAME HOUSEHOLD
Mrs G Denny
Ch Lyov Yarilo Larksong Dunoe (16a) and Dushenka Hubert (16a)
       
AV ADULT, KITTEN OR NEUTER WITH THE BEST TEMPERAMENT
Mrs R Hopkins
Ch Shoelina Cossack Patrol (16a)
       
       

The schedule for this show can be accessed below:

To see our RACCS guide to breed numbers and show awards please click here

If you would like to see more results from this show and also read judges critiques when they are published please follow the link to visit the official GCCF show report page

 
Copyright © RACCS - Website designed by Lorraine Pontello